Златна защита срещу пазарни сътресения

Златото започва годината с амбициите да си върне любовта на инвеститорите – нещо, което не сме виждали от 2011 г. насам, когато беше върха на цените на ценните метали. Този път златото и среброто не са жертва на прекомерен оптимизъм и на очаквания за удвояване или утрояване на цената, а изпълняват функцията си на застраховка срещу глобалните икономически и пазарни рискове. Може да не звучи толкова важно, но разликата е съществена. Всеки ръст, основан само на бъдещата еуфория и много високите цени, се е доказал като капан за дългосрочните инвеститори. Така стана през 2010 г. със златото, така стана и през миналата година с биткойн и акциите на компаниите, които произвеждат марихуана. Златото има сериозен фундамент, но не и правото да стане единствената инвестиция за тази година.
Фундаментът зад златото
Подкрепата зад метала идва от две страни. Първата е корекцията на фондовите пазари, която раздвижи покупките на злато за хеджиране на рисковете от борсов спад. Щатските индекси паднаха за три месеца с 20%, като през това време златото направи внушителните 100 долара печалба. Това върна интереса към благородния метал, което в исторически план показва растеж в 70% от случаите на борсови корекции. За три месеца беше отчетен капиталов поток към най-големия борсово търгуван фонд SPDR Gold Trust (GLD) в размер на 2.7 милиарда долара. Въпреки че за последната една година все още фондът е на минус 1.3 милиарда долара като капиталови потоци, ситуацията се е променила на 180 градуса. Не смятам, че трябва да се отдава прекалено голямо значение на спада на акциите и дори да се прогнозира тотален срив на фондовите борси, само и само да се оправдават нерационални прогнози за златото. Все пак поскъпването му е двойно по-слабо от борсовата корекция и златото не хеджира достатъчно добре спада на акциите.
Вторият фактор в подкрепа на цената на златото остава незабелязан от инвеститорите. Той е в разходите за производство и съответно в количествата на добива. Големите компании продължават да публикуват данни за по-ниски разходи за добива на злато спрямо текущата цена. В същото време резултатите им се влошиха съществено през 2018 г., когато тя падна под 1 200 долара за тройунция. Производителите вече не обработват толкова богата на злато руда, колкото по време на предишния спад на цената и това е показателно за дъното на цената.
Рисковете
Споменатите до тук фактори в подкрепа на златото не носят потенциала за нови 100 долара поскъпване на ценния метал. Дори напротив, възможно е да видим краткосрочна слабост на златото след растежа досега, още повече, че Уолстрийт е нагоре преди и от началото на новата година. Намаляващата ликвидност в Китай и икономическото забавяне в Азия няма да доведат до нарастване на търсенето на благородни метали. Пазарите на Индия и Китай са големите потребители на злато за бижутерски/инвестиционни цели, като през последните години са една от причините за ниската цена. Това няма да се промени и представлява риск за цената при икономическа рецесия, защото спестителите в Азия ще се превърнат от купувачи в нетни продавачи.
Понижаването на добива от големите производители, което стана през първата половина на миналата година, се дължеше на високите разходи за горива. Спадът на петрола ще стимулира производството и ще извади повече метал на пазара, като това ще стане факт още през първата половина на годината. Големите производители ще опитат да подобряват лошите си резултати от 2018 г., но не бива да се очаква съществено нарастване на производството или на печалбите им.
Перспективите
Преди пет месеца златото изглеждаше отлична покупка на нивата 1 180 – 1 220 долара, както обърнахме внимание в предишен материал в блога на ЕЛАНА Трейдинг. Това не се е променило по отношение на дългосрочните перспективи пред златото, въпреки че е малка вероятността да продължи този растеж със същите темпове. Златото е застраховка за рисковете и покупката му сега изглежда разумна на фона на Brexit без сделка и на конфликтите Тръмп-Конгрес, Тръмп-Китай и т.н. Но такава покупка е подходяща за инвеститорите, които не се интересуват от няколко процента движение на цената нагоре или надолу.
Златото е по-добрата алтернатива от дълговите ценни книжа, когато има рискове от инфлация. Тази година няма такъв проблем в развитите икономики и вероятно следващата икономическа рецесия също ще премине без ценови натиск. Затова разглеждам златото като допълнение към портфейла от различни активи, а не като основна част от него. При това акциите на компаниите от сектора остават рискова инвестиция, която има потенциал да изпревари представянето на златото само в краткосрочен план. Те не трябва да се разглеждат като позиция, която хеджира рисковете пред фондовия пазар. Секторът има потенциал за двуцифрен растеж в проценти, ако се случи някоя от положителните хипотези – скок на златото с нови 100 – 200 долара; нов спад на цената на петрола и на разходите за добив или прехвърляне на производството към по-богати на руда участъци. Всичко това би означавало положителни изненади за финансовите отчети на компаниите. Но, ако перспективите пред компаниите бяха толкова добри, нямаше да се стигне до големите сливания напоследък.
Мястото на златото в портфейла
Златото представлява хибридният клас актив, който има положителните и отрицателните черти на акциите и облигациите – едновременно е застраховка срещу риска на фондовите пазари и понякога реализира съществени движения на цените, характерни за рискови инструменти. Затова трябва да се разглежда като допълнение на тези два инструмента в портфейла, а не като заместител на някой от тях.
Статията е публикувана на capital.bg на 17 януари 2019 г.
Пробвайте търговия с борсово търгувани фондове, свързани със златото в ELANA Global Trader