Дали трябва да инвестираме в индустриалните метали сега?

invest-metals
Avatar photo

Цветослав Цачев

главен инвестиционен консултант, ЕЛАНА Трейдинг

Американският фондов пазар преминава през втората си корекция за тази година. Тя се различава съществено от спада през февруари, когато инвеститорите теглеха печалби след две години на изключителен растеж. Втората корекция е процесът на прехвърляне на капитали от рисковите инвестиции към активи, които генерират паричен поток. Този път инвеститорите се готвят за забавяне на икономическия растеж и съответното поведение на цените на различните класове активи в среда на високи лихви. Но за повечето американци, и като гласоподаватели, и като инвеститори, САЩ е остров на оптимизма. Те считат, че най-голямата световна икономика е имунизирана от проблемите по света и растежът ѝ ще продължи независимо от повишаването на лихвите и от вече продължаващия половин година спад на жилищния пазар. Такива заблуди, разбира се, няма да продължат още много дълго време и твърдите намерения на Федералния резерв за покачване на лихвените проценти ще бъдат охладени от неизбежното икономическо забавяне в страната.

Предстоящата 2019-та не изглежда година на криза. Дори и повишаването на лихвите в САЩ не се отразява на банковото финансиране. Така основната заплаха пред световната икономика – дълговото бреме – все още не стои на дневен ред. Инвеститорите ще продължават да „стоят“ в позиции, където рисковете са умерени и които генерират добър паричен поток, каквито например са акциите с дивиденти. Добър пример за това ще стане дори и акцията на Apple, която сега изживява най-бързото си поевтиняване от старта на продажбата на iPhone. Още спад на цената ще доведе до доход от дивиденти от 3% и постепенно към нея ще се насочат инвеститори в търсене на стабилност и стойност.

Голямата загадка на икономическия цикъл

Сред различните активи се наблюдава един интересен парадокс. Това са индустриалните метали, които поевтиняха за една година. Логиката зад спада на цените им се крие в очакваното намаление на търсенето, след като китайската икономика изпитва сериозни затруднения. Загадката идва от факта, че тези логични прогнози не се виждат нито в търсенето, нито в нарастването на запасите от метали. Напротив, цените на индустриалните метали остават по-високи от средното за последните пет години. От петте борсово търгувани метали само оловото е малко по-евтино от средното си ниво за периода. Запасите на складовете, от които стават доставките на London Metal Exchange, са рекордно ниски.

Намаление на запасите при индустриалните метали януари-октомври 2018 г. (Източник на данните: Bloomberg)

Намаление на запасите при индустриалните метали януари-октомври 2018 г. (Източник на данните: Bloomberg)

Спекулантите явно имат доста по-голяма тежест в определянето на цените на индустриалните метали, отколкото реалната икономика в този момент. Затова има спад на цената при едновременното изчерпване на запасите. Добивът на метали отчита някои затруднения в производството, което допринася за намалението на запасите. Покачването на долара и на лихвите би трябвало да има вече реален икономически ефект, а не само да влияе на спекулантите. И ето тук се крие важният въпрос – дали сега е моментът за спекулативни покупки на индустриалните метали или спадът на цените подсказва още повече проблеми за сектора?

Инвестиционните възможности

Покупката на някой от тези метали, въпреки че са паднали между 10 и 25% от началото на годината, не изглежда добра инвестиция. Настроенията на инвеститорите остават негативни и нищо не променя основния фактор за движение на цената надолу – лихвите, скъпия долар и забавянето на глобалната икономика. Това означава, че всеки скок нагоре ще бъде използван от спекулантите да правят нови продажби и ще бъде много рисковано да се търгува срещу тренда. Същото се отнася за акциите на компании от добива или за по-големите борсово търгувани фондове със суровините.

Когато индустриалните метали се разглеждат като сигнал за останалите класове активи, тогава подсказват, че негативните настроения на инвеститорите не са подкрепени от спад в реалната икономика. Това означава, че все още има възможност за ръст на фондовите борси след настоящата корекция, защото икономическите сътресения ще са по-скоро през 2020 г., отколкото през следващата година.

Пробвайте безплатно и без риск търговия с различни финансови инструменти, свързани със суровини, с демо регистрация в платформата ELANA Global Trader!