Къде са рисковете от криза

Броени дни преди изборите в САЩ, на които ще се реши коя политическа сила ще има мнозинство в законодателните органи, Уолстрийт е завладян от растящ песимизъм за икономиката и корпоративните печалби. Апокалиптичните прогнози за нова финансова криза с мащабите на 2008 г. също се завърнаха в икономическите медии. Но спадът на американския пазар най-малкото е сигнал, че отминава времето на бурно растящите цени на акциите и скъпата им оценка. През последните седмици се забелязва подготовка на инвеститорите към този финален етап на икономическия цикъл. Добрата новина е, че пазарът не вижда признаци за предстояща финансова криза. Процесът на преоценка на риска също не е притеснителен, въпреки че може да доведе до по-силен спад на растящи сектори като технологичния, например.
Следващата финансова криза
Противно на съмненията на инвеститорите, такова събитие няма да е следствие на дългова криза в Италия или на срив на доверието в американския дълг. Причината е, че зад държавните облигации стоят Федералният резерв и Европейската централна банка (ЕЦБ). Въпреки политическите противоречия в Европа, едва ли ЕЦБ ще остане безпристрастен наблюдател на срив на доверието в италианския дълг. Това не изключва проблеми на пазара на италиански дълг, но в един момент ще се достигне до споразумение между ЕС и правителството на страната по отношение на дефицита. Несъмнено проблемите ще дадат отражение върху пазарите, макар и без да преминат във финансов колапс в Италия и ЕС. Същото се отнася и за американските облигации, които поевтиняха от повишението на лихвите – временно явление, което ще продължи до момента, когато централните банки започнат да купуват бондове при икономически спад.
Не така стоят нещата с корпоративния дълг. Първо, вниманието на инвеститорите и регулаторите не е насочено към тези книжа. Тоест, възможни са изненади по същия начин, по който ипотечните заеми изведнъж се оказаха източник на големи загуби за финансовата сфера през 2008 г. На второ място е липсата на механизъм от адекватни и бързи мерки за спиране на криза в този сектор от страна на централните банки или правителствата. Затова финансова криза е възможно да възникне в сектора на облигациите със спекулативен кредитен рейтинг или т.нар. junk bonds.
Къде е заплахата?
Броят на емитентите и обемът на спекулативните облигации е много голям. Те се оценяват само в САЩ на 1.5 трилиона долара, а деноминираните в долари в световен мащаб спекулативни облигации надхвърлят 2 трилиона долара. Те не могат да бъдат финансирани и капитализирани в случай на проблеми, така както стана с банките преди десет години. Започнат ли инвеститорите да продават, ще има не само големи загуби за държателите на облигациите, но и част от компаниите ще се сблъскат с фалит, защото няма да могат да покриват задълженията си. Това е голямата разлика с европейската дългова криза от 2012 г., когато държавните облигации поевтиняха, но ЕЦБ спря „заразата“, преди тя да се отрази съществено на реалната икономика. Само за сравнение, през 2007 г. пазарът на рискови ипотечни облигации се оценява на 1.3 трилиона долара.
Проблемите в един сегмент на дълговите книжа ще се отрази и на останалите. Корпоративният дълг с добър кредитен рейтинг също ще пострада, защото инвеститорите ще продават книжата на компаниите и ще търсят сигурност в държавния дълг. Централните банки ще купуват държавни облигации, за да налеят пари във финансовата сфера и всъщност ще се повторят мерките, които Федералния резерв направи при предната криза.
Индикаторите за опасност
Най-лесният начин да се следи пазара на рискови облигации е да се гледат цените на борсово търгуваните фондове, които държат такива активи. Двата най-големи фонда в сектора са SPDR Barclays High Yield Bond (код: JNK:arcx) и iShares iBoxx USD High Yield Corporate Bond (код: HYG:arcx). Те имат над 20 милиарда долара активи. От началото на годината представянето им е съответно 0.1% надолу за JNK и 0.6% нагоре за HYG. Това се дължи на натрупаните дивиденти, които за двата фонда надхвърлят 5% годишно. Слабото им представяне през последния месец не е сигнал за масови разпродажби от инвеститорите, въпреки че за този период от фондовете са излезли 2.3 милиарда долара. Месецът ще се запомни с отлив на капитали от всички облигационни фондове. В момента, когато тези два фонда започнат да падат много по-бързо от останалите, тогава ще се види паниката в сектора. Рисковите облигации могат много бързо да загубят 30-40%, ако инвеститорите имат притеснения за фалит на емитентите им.
Стратегия за инвестициите
Следващата година, както и тази дотук, се очертават като слаби за Уолстрийт. Насочването на капиталите към дефанзивни сектори и към акции със стойност ще означава, че в най-добрия случай индексите ще имат малки печалби. Акциите, които ще привличат вниманието на инвеститорите, трябва да генерират добър паричен поток, да имат позитивни перспективи за растеж на приходите и цената им да е паднала по време на корекцията.
Инвеститорите, които разчитат на борсово търгуваните фондове за структуриране на диверсифициран портфейл, ще продължат да държат индексни фондове. Делът на облигациите в портфейлите постепенно ще се увеличава през следващата година с наближаването на края на повишението на лихвите. По-предпазливите инвеститори вече са насочили част от вложенията си към правителствен дълг като застраховка от икономическа рецесия. Доходността на балансиран портфейл няма да бъде съществена през тази и следващата година. Основният смисъл от такава структура е да се защитят инвестициите и в бъдеще да се реагира според промяната на пазарната конюнктура.
Пробвайте безплатно и без риск търговия на световните борси с демо регистрация в ELANA Global Trader