Gangnam Style или историята на една гореща акция
През 2009 г. Южна Корея създава Съвет по търговските марки с основна цел да поддържа световния имидж на страната и да я популяризира. До 2013 г. се предвижда държавата да се изкачи до 15 място в индекса на търговските марки по страни и следва постоянна политика в тази посока. Индексът е основан на различни фактори, с които се измерва имиджа на държавата спрямо този на други държави, включващи износ, туризъм, култура и т.н.
Как се правят „горещите акции“
На фона на това, един рап изпълнител привлече вниманието на света върху себе си. Единственият му засега световноизвестен клип, Gangnam Style, е изгледан от 412 млн. потребители в YouTube към 9 октомври 2012 г. при 406 млн. гледания към 8 октомври 2012 г.
Графиката показва ръста на дневните гледания от средата на юли до края на август 2012 г.
Източник: Wikipedia.org
Песента „разби“ класациите и излезе на челно място в САЩ и Великобритания. Танцът /както самия певец го определя – яздене на въображаем кон/, се превърна в най-изнасяният музикален продукт на Южна Корея и е добре дошъл за правителството, тъй като обърна погледите към страната. Само за сравнение, срещата на Г20 през 2010 г. в Корея не успя да постигне такъв ефект.
В началото на октомври, 80 000 корейци подскачаха в ритъма на танца на безплатен концерт, организиран от изпълнителя в Сеул. На събитието са присъствали 700 журналисти от целия свят. Въпреки, че не е част от националния план за популяризиране, песента се оказа доста полезна за страната и се превърна в част от т.нар. корейска вълна. От Външното министерство се надяват чрез песента чужденците да започнат да харесват Южна Корея и да си купуват „повече корейски неща“.
Другият интересен ефект от песента е реакцията на капиталовия пазар.
След превръщането й в хит, акцията на софтуерната фирма на бащата на изпълнителя – D.I. Corporation се изстреля с 260% за няколко дни. Само за понеделник дневният ръст е 15%. Пазарната й капитализацията нарасна до 113.5 млрд. юана /около 101 млн. долара/ на борсата в Сеул и книжата се качиха на 459-то място по този показател. Не е ясна връзката между YouTube феномена и продажбите на компанията, но графиката показва добра възможност за продажба на късо.
Източник: Bloomberg
Това не е прецедент в историята на корейската фондова борса, а е поредният пример за т.нар. „гореща акция“.
Един от най-разпространените варианти е когато син или дъщеря на собственик на компания сключи брак. През 2009 г. акцията на компания Bolak се изстрелва от 2 000 на 9 000 вона след женитбата на дъщерята на собственика с член на фамилията, която стои зад LG. Ефектът е краткотраен и в момента книжата се търгуват на ниво от 3 000 юана. Но показва още една причина за борсови спекулации, която обаче не е характерна за инвеститорите на Запад.